Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

“Attalos Yurdu” valörına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet mutlak halde kâin şehir, elden ardından korsanların eline evveltir. M.Ö. 77’bile Başbuğ Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına sertlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve koskocaman bir evolüsyon göstermiştir. Yapılan arkeolojik hafriyatlara bakılırsa Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin yıl önce dahi insanların yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en aynalı yeridir” dediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste aşiyan sahipliği yaratıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme ilgi duyanlar ciğerin tam bir turizm cenneti! Gün süresince sağlam çok medeniyete aşiyan sahipliği yaratıcı bu nadide şehir, beyaz zehir bayraklı plajları ile bile bayağı popüler. Antika kentleri, kendine özgü lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden aynalı 13 yeri sizin ciğerin listeledik. şayet siz bile yaz tatili ciğerin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat çekimınıza bu yerleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi katlayacak ilk mekân Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile bile hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede mekân vadi surlar hoşgörülületilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Tekrar bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları yapım edilmiş. Salt sokaklarını gezmenin de çok neşeli evetğu Kaleiçi, zamanı dokular ortada gezmekten huzur alanlar ciğerin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe gezi edebilir ve teknik kenarlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda mekân vadi natürel gaz yağı deposundan binlerce senedir çıkan alevler yıprak Palikarya Mitolojisi’ne bakılırsa farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakılırsa, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” valörına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline şiddetlir ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı kükremek mebdelı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kıtalmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile uğraşmak ciğerin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi makam dibine gönderir. Ama Chimera gömüldüğü yerin 7 makam altından alevler saçhamur devam eder. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakılırsa hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi makam dibinden fışbayır alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini kutlamak ciğerin Olympos’da bir yarış düzenleme edilir. Atletler Chimera’nin felaketiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şehadet edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde mekân allıkır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından dürü edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı andaçsına Said Uslu tarafından yapmış oldurılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye bakan burçlarında mekân allıkır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden kaban noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Emektar zamanlarda baştan aşağı namahrem özümlemeı dövme demirden bir zaman mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 yılında yine bileğsoruntirilmiştir. Emektar zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının mekân aldığı bir çan kalmıştır. Saat Kulesinin şimal yönında ise çıkıntı halinde bir sert mekân allıkır. Bu demirin sorunlevi ise idam cezası edilen kişmüterakki devir boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin meyan kısımlarında mekân allıkıyor. Taban Yorgi özge ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda bünyeldığı kestirim edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Tarihi bünyenın dini açıdan önemi fazlalıknca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Baskınçuklulara ilişik sıfır hiçbir kitap olmasının taliı silsile Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze vasıl ender bünyelarından biridir. Asıl özelliği hala korunan kilise içerisinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak olabilir. Kilise günümüzde bir mecmu halinde saye altına münfailtır.

Antalya alanya transfer

Belek Transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir