Official

“Official” kelimesi İngilizce menşeli bir sözcük olup, kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır. “Officium” kelimesi “fariza” yahut “iş” mazmunına gelir. Kelimenin kökeni Roma İmparatorluğu’na denli uzanır ve “officium” terimi, Roma İmparatorluğu’nda el ve hükümet nöbetlerinde kullanılırdı.

Tutarlı Çağ boyunca, “official” kelimesi, hükümet yahut kilise aracılığıyla atanmış bir görevliyi tanımlamak midein kullanılmaya sarrafiyelandı. Bu görevliler, örneğin ülke daireleri yahut kiliselerde çeşitli nöbetlerle mesuliyetli olan kişilerdi.

Giderek, “official” kelimesi elan geniş anlamlar kazandı ve resmi yahut yetkili bir konumda bulunan rastgele bir kişyararlı tanımlamak midein kullanılmaya sarrafiyelandı. Hasetmüzde, “official” kelimesi umumiyetle hükümet, spor yahut iş dünyası kabilinden resmi bir konumda bulunan kişgelecek yahut kurumları tanımlamak midein kullanılır.

Özetle, “official” kelimesinin kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır ve Roma İmparatorluğu’nda kullanılan bir terimdir. Giderek, sözcük resmi yahut yetkili bir konumda bulunan rastgele bir kişyararlı tanımlamak midein kullanılmaya sarrafiyelamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir